Fl✿wer P✿wer

18. května 2014 v 11:56 | Kate |  Inspiration
Ahojte!
Dnes som tu znovu s inspiration článkom. Tento krát sa chcem venovať ✿.
Ale na začiatok si všetci vypočujte túto pesníčku
Kvetinová potlač je pre mňa na jar/leto absolútnym must-have! Neviem prečo ale je to skrátka moj srdcovka. Pyšne sa môžem prehlásiť za majteľku viacerých flower kúskov ale najviac asi ulietávam na šatách a tričká s touto potlačou. Ak sa vám páči ale ešte nevlastníte ani jeden kúsok, nezôfajte pretože jeto dostupné takmer v každom obchode. Veľké kvety, malé, tmavé, svetlé, rúžové...
Zdroj obrázkov-tumblr

Vlastnýte nejaké kúsky s touto potlačou? Páči sa vám to? Preferujete skôr malé albo veľké kvety?
Vaša Kate ✿
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 i r i s i r i s | E-mail | Web | 18. května 2014 v 13:12 | Reagovat

Taky mám ráda květinové potisky, mám doma takové letní modré kytkované šaty - ale jinak to s těma kytičkama moc nepřeháním, abych nevypadala jako magor. :-D
Jinak, k tvé otázce, radši mám malé kytky, jsou takové decentnější.
A ten baťůžek je dokonalý :3

2 michie michie | Web | 18. května 2014 v 14:36 | Reagovat

No, s maminkou si ještě nejsem jistá, nedivila bych se, kdyby si myslela, že jsem divná, protože jsem se s ní seznámila v mírně podnapitá, řekla jsem jí ahoj a druhej den jsem radši skoro nemluvila a jen se na ní usmívala :D ale jsem ráda, že s tatínkem jsme za dobře, protože je mi zaprvé milejší, zadruhé jsme spíš u něj, než u mamky a navíc je to poprvé, co jsem vůbec byla představena i tátovi svýho přítele, takže mi spadl kámen ze srdce, že je to takhle v pohodě (z otců jsem měla totiž vždycky děsnou hrůzu! :D) ale spolíhám na to, že s maminkama jsem zatim neměla problém, tak snad to bude dobrý i v tomdle případě :)ačkoliv, když zjistila že jsem starší, tak radost moc neměla ...

3 love-kate love-kate | 27. května 2014 v 11:00 | Reagovat

[1]: Hej, ono sa to niekedy preženie a človek vyzerá ako nejaký rozkvitnutý krík :)

[2]: No ale tak zas mohlo to dopadnúť aj horšie

4 AlbertDig AlbertDig | E-mail | Web | 3. června 2018 v 23:04 | Reagovat

The prostate is central to the part of a male's the reproductive system. It secretes fluids that assist the transportation and activation of sperm. The prostate gland can be found just while watching rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, it will always be really miserable and inconvenient for that patient as his urinary system is directly affected.

The common prostate health issues are prostate infection, enlarged prostate and prostate cancer.

Prostate infection, often known as prostatitis, is the most common prostate-related problem in men younger than 55 yrs . old. Infections in the prostate gland are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis could be the least common coming from all kinds of prostate infection. It is brought on by bacteria located in the large intestines or urinary tract. Patients may go through fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by using antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to relieve the swelling.

Chronic bacterial prostatitis can be a condition connected with a particular defect inside the gland along with the persistence presence of bacteria inside the urinary tract. It can be a result of trauma for the urinary tract or by infections originating from other regions from the body. A patient can experience testicular pain, lower back pains and urination problems. Although it is uncommon, it is usually treated by removal with the prostate defect accompanied by the use antibiotics and NSAIDs to deal with the inflammation.

Non-bacterial prostatitis makes up about approximately 90% of all prostatitis cases; however, researchers have not to create the cause of these conditions. Some researchers believe that chronic non-bacterial prostatitis occur as a consequence of unknown infectious agents while other think that intensive exercise and heavy lifting may cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a suitable meals are important. These are some from the actions you can take to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is necessary for our health and wellbeing and this will also keep your urinary track clean.

2. Some studies declare that a few ejaculations per week will help to prevent cancer of prostate.

3. Eat beef sparingly. It has been shown that consuming greater than four meals of beef weekly will heighten the risk of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an appropriate diet with cereals, vegetable and fruits to be sure sufficient intake of nutrients needed for prostate health.

The most critical measure to adopt to make sure a normal prostate is usually to select regular prostate health screening. If you are forty years old and above, you must opt for prostate examination one or more times a year.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama